Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
#1
Türk sermaye piyasalarının en büyük aracı kuruluşlarından biri olarak çalışmalarını yürüten Yapı Kredi Yatırım Türkiye’nin en büyük grubu Koç Holding ve Avrupa’nın önde gelen bankacılık gruplarından UniCredit’in desteği ile yurtiçinde ve yurtdışında yerleşik bireysel, kurumsal yatırımcılara, geniş ürün yelpazesi ile doğru ve güvenilir çözümler üretmeye devam ediyor.


Yapı Kredi Yatırım'ın temelleri, 1986 yılında Yapı Kredi Bankası bünyesinde, Menkul Değerler Merkezleri'nin kurulmaya başlanmasıyla atılmıştır. Geçen süre içinde süratle gelişen ve diğer birçok alanda olduğu gibi Türk sermaye piyasalarında da önde gelen bir kuruluş haline gelen Yapı Kredi Bankası, 1996 yılında, aracı kurum ve yatırım bankacılığı işlevlerinin ayrı bir tüzel kişilik altında örgütlenmesi kararını almıştır. Bu karar üzerine de Ocak 1997'de, Yapı Kredi Yatırım A.Ş. faaliyetlerine başlamıştır. Şirketin ünvanı ise 2001 yılında Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak değişmiştir.Koç Yatırım'ın temelleri ise 1987 yılında Koç Amerikan Bankası'nın (Bankanın ünvanı 1992 yılında Koç Grubu'nun Amerikan Express Bank'ın tüm hisselerini almasıyla Koçbank olarak değişmiştir) Yatırım Bankacılığı Grubu'nu kurmasıyla atılmıştır. Sermaye Piyasaları Kurumu'nun Ağustos 1996'da aldığı karar doğrultusunda Koçbank Yatırım Bankacılığı Grubu, Koç Menkul Değerler A.Ş. adıyla Aralık 1996'da ayrı bir tüzel kişilik haline gelmiştir. Şirketin ünvanı Nisan 2001 itibarıyla Koç Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak değişmiştir.Koç Grubu'nun finans şirketlerini aynı çatı altında toplayan Koç Finansal Hizmetler A.Ş. 16 Mart 2001 tarihinde faaliyete geçmiş olup, 2002 yılında İtalya'nın önde gelen bankacılık gruplarından UniCredito Italiano (UCI) ile Koç Grubu arasında Koç Finansal Hizmetler A.Ş. şirketinde %50-%50 ortaklığa gidilmiştir. Koç Yatırım'ın da ana ortağı olan bu şirket Koç Grubu'nun bankacılık, leasing, factoring ve yatırım bankacılığı alanlarında faaliyet gösteren tüm şirketlerini içine almaktadır.2005 yılında Koç Finansal Hizmetler A.Ş. liderliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Türkiye'nin önde gelen kurumlarından biri olan ve sektöre yön veren Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve bağlı iştiraklerinin satın alımı için müzakerelere girilmiş ve satın almanın gerçekleşmesi ile Koç Grubu ve UniCredit'in eşit hissedarlığı altında faaliyet gösteren bugünkü yeni Yapı Kredi oluşmuştur.Bankacılık tarihinin en önemli bu birleşmesinin ardından, Türk Sermaye Piyasalarının en önde gelen bu iki kurumu, Yapı Kredi Yatırım ve Koç Yatırım'da güçlerini ve tecrübelerini Yapı Kredi Yatırım markası altında birleştirerek güç, vizyon ve hedeflerde sınır tanımayan yeni Yapı Kredi Yatırım'ı oluşturmuştur. Yeni Yapı Kredi Yatırım, güç birliği, gelişmiş teknolojik alt yapısı, deneyimli uzman personeli, geniş ürün ve hizmet yelpazesi, tüm yurt çapında acentesi olarak hizmet veren 800'ü aşkın Yapı ve Kredi Bankası şube ağı ile müşterilerine en iyiyi ve en yeniyi sunmayı hedeflemektedir.


Türk sermaye piyasalarının en büyük aracı kuruluşlarından biri olarak yapılanma çalışmalarını sürdüren Yeni Yapı Kredi Yatırım dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan hissedarımız Koç Holding ve Avrupa'nın üçüncü büyük ve en hızlı büyüyen bankacılık grubu UniCredit'in desteği ile yurtiçinde ve yurt dışında yerleşik bireysel ve kurumsal yatırımcıların sermaye piyasalarındaki ihtiyaçlarına, geniş ürün yelpazesi ile doğru ve güvenilir çözümleri üretmeye devam edecektir.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi